Pozvánka na Čas vzkriesenia - s autorom P. Hubom v Bratislave

Autor: Stella Hanzelova <geburka(at)gmail.com>, Téma: Články, Vydané dňa: 02. 12. 2019

Ak budete vo štvrtok 5.12. 2019 v Bratislave, zastavte sa v Dvorane Ministerstva kultúry SR, kde od 16.00 h budeme mať na koncoročnom stretnutí rodáka z oravskej obce Veličná Petra Hubu, riaditeľa Oravskej knižnice a spisovateľa. Posedenie je pri i príležitosti prezentácie jeho najnovšej knihy: ČAS VZKRIESENIA z trilógie KEĎ NÁROD UMIERAL.MARTINUS: Keď národ umieral II.: Čas vzkriesenia (Peter Huba)

"Blížila sa svetová vojna. Už ju bolo cítiť v povetrí. Mala rozhodnúť, kto prežije a kto nie...

Štátny aparát nezaháľal. Nepriateľov vlasti bolo treba izolovať a čo najviac Slovákov poslať na front. Z trenčianskych kasární odchádzal vlak za vlakom. Konečnou stanicou boli bojiská v Haliči. Tam končila životná púť mnohých Slovákov. V Turčianskom Svätom Martine v tých zložitých časoch zomierajú dve z vedúcich osobností pronárodného diania, najprv v roku tisícdeväťstoštrnásť Pavol Mudroň, o dva roky neskôr Svetozár Hurban Vajanský. Kto ich nahradí? Život sa nedal zastaviť, ani mnohonárodné Uhorsko udržať pohromade. Chvelo sa v samotných základoch.

Rozhodujúce chvíle nadišli v roku tisícdeväťstoosemnásť. Tridsiateho októbra sa Martinskou deklaráciou Slovensko prihlásilo k Československej republike. V novom štáte nadišiel aj čas na oživotvorenie Matice slovenskej.

Historický román – alebo dielo citlivo beletrizovanej literatúry faktu – voľne nadväzuje na knihu Keď národ umieral, ktoré čitateľom sprítomnilo osudy martinských Mudroňovcov a Halašovcov v zápase o samotný slovenský národ v čase najtuhšej maďarizácie koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia."